5 ciekawych faktów o historii PHP

php wordpress ncoder.pl

PHP to jeden z najpopularniejszych języków programowania na świecie, używany przez miliony programistów do tworzenia aplikacji internetowych. Jednak niewielu z nas wie, że PHP ma długą i ciekawą historię. W tym wpisie przedstawiamy 5 ciekawych faktów o historii PHP, które mogą Cię zaskoczyć.

PHP zostało stworzone przez studenta.

Rasmus Lerdorf, twórca PHP, stworzył pierwszą wersję języka w 1994 roku jako narzędzie do monitorowania ruchu na jego stronie internetowej. Lerdorf nazwał to narzędzie „Personal Home Page Tools” (narzędzia do tworzenia stron domowych), skrótowe PHPT, a później zmienił jego nazwę na „PHP: Hypertext Preprocessor”.

PHP początkowo był skryptem CGI.

Początkowo PHP był skryptem Common Gateway Interface (CGI), który wywoływał program CGI, który interpretował kod PHP i generował strony internetowe. Jednak w 1997 roku Zeev Suraski i Andi Gutmans stworzyli moduł do serwera Apache, który pozwalał na uruchomienie PHP jako modułu serwera, co przyspieszyło wykonywanie skryptów PHP.

PHP jest językiem open source.

PHP zostało wydane na licencji open source, co oznacza, że kod źródłowy jest dostępny publicznie i każdy może go modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb. Ta otwarta natura PHP przyczyniła się do jego popularności i stała się jednym z powodów, dla których PHP jest używany na całym świecie.

Najnowsza wersja PHP wprowadza wiele nowych funkcji.

PHP jest językiem stale rozwijającym się i wprowadzającym wiele nowych funkcji w każdej nowej wersji. Ostatnia wersja PHP 8.0 wprowadziła wiele nowych funkcji, takich jak dodanie typów, poprawę wydajności i wiele innych, co sprawia, że programowanie w PHP jest bardziej efektywne i przyjemne.

PHP jest używany przez wiele popularnych witryn.

PHP jest jednym z najpopularniejszych języków programowania na świecie i jest używany przez wiele popularnych witryn, takich jak Facebook, Wikipedia, WordPress, Yahoo!, i wiele innych. Ta popularność i powszechność PHP oznacza, że istnieje wiele narzędzi, bibliotek i innych zasobów, które ułatwiają tworzenie aplikacji opartych na PHP.

Podsumowanie

PHP ma ciekawą historię i jest jednym z najpopularniejszych języków programowania na świecie. Jego otwarta natura i stały rozwój sprawiają, że PHP jest popularnym wyborem dla wielu programistów i

zapewnia wiele możliwości dla tworzenia aplikacji internetowych. Warto zauważyć, że PHP nie jest tylko językiem dla początkujących programistów, ale może być używany do tworzenia bardziej skomplikowanych aplikacji, takich jak systemy zarządzania treścią czy sklepy internetowe.

Ponadto, PHP jest łatwy do nauki i ma wiele dokumentacji i przykładów, co czyni go idealnym dla osób, które chcą rozpocząć naukę programowania. Warto pamiętać, że PHP jest językiem dynamicznie rozwijającym się i z pewnością przyniesie wiele nowych funkcji i możliwości w przyszłości.

Podsumowując, PHP to język programowania o bogatej historii i wiele ciekawych faktów, które warto poznać. Dzięki swojej otwartej naturze, łatwości nauki i stałemu rozwojowi, PHP pozostaje jednym z najpopularniejszych języków programowania na świecie i pozostanie ważnym narzędziem dla wielu programistów w przyszłości.

To top