Docker – Początek

Niniejszym wpisem chciałbym rozpocząć serię postów poświęconoą Dockerowi, czyli alternatywie dla tekich narzędzi jak XAMPP, MAMP, WAMP, czy lokalnego środowiska developerskiego.Czy jest on naprawdę lepszy od nich? Przekonamy się niebawem. Na początek jednak zapraszam na krótką historię tegoż potężnego narzędzia.

Docker został stworzony przez firmę dotCloud, jako jej wewnętrzne narzędzie. Firma oferowała usługi PaaS (Platform as a Service). Nastepnie w 2013 roku Dodcker został udostepniont jako oprogramowanie open source. Ogromny wkład w rozwój oprogramowania, poza twórcą Docker Inc. , włożyły wielkie firmy takie jak Red Hat, IBM, Microsoft, Google oraz Cisco Systems.

Nowoczesne narzędzia do tworzenia oprogramowania muszą cechować się zwinnością i dawać możliwość jak najszybszego reagowania na zaistaniałe zmiany. Coraz częściej przy wytwarzaniu oprogramowania stosowane są takie metodologie jak Scrum gdzie nakład pracy jest szacowany za pomocą story points, oraz mają miejsce niemalże codzienne spotkania. W jaki sposób Docker może nam pomóc w kwestii przygotowania oprogramowania, jego dostarczenia oraz wdrożenia? W kolejnych wpisach dowiemy się jak Docker radzi sobie z takimi zadaniami. Na początek już niebawem omówimy:

  • podstawową ideę powstania Dockera,
  • różnicę pomiędzy wirtualizacją i konteneryzacją,
  • zajmiemy się korzyściami wynikającymi z zastosowania Dockera
  • omówimy komponenty dostępne do zainstalowania.

Do „przeczytania” jeszcze w 2018 roku.

To top