Listy w HTML

ncoder html tutorial

Lista w HTML to jeden z najczęściej używanych elementów strony internetowej. Pozwala ona na uporządkowanie informacji w sposób łatwy do przeglądania i czytania. W tym artykule omówimy, jak stworzyć listy w HTML oraz przedstawimy kilka przykładów kodu.

Rodzaje list w HTML

W HTML mamy do wyboru trzy rodzaje list: nieuporządkowaną, uporządkowaną oraz zagnieżdżoną.

Lista nieuporządkowana

Lista nieuporządkowana jest używana wtedy, gdy kolejność elementów nie ma znaczenia. W takiej liście każdy element jest oznaczony kropką lub kółkiem. Aby stworzyć listę nieuporządkowaną w HTML, używamy znacznika <ul> oraz <li> do oznaczenia każdego elementu listy. Przykładowy kod wygląda następująco:

<ul>
 <li>Jabłka</li>
 <li>Banan</li>
 <li>Pomarańcze</li>
</ul>

 

Lista uporządkowana

Lista uporządkowana jest używana wtedy, gdy kolejność elementów ma znaczenie. W takiej liście każdy element jest numerowany. Aby stworzyć listę uporządkowaną w HTML, używamy znacznika <ol> oraz <li> do oznaczenia każdego elementu listy. Przykładowy kod wygląda następująco:

<ol>
 <li>Punkt pierwszy</li>
 <li>Punkt drugi</li>
 <li>Punkt trzeci</li>
</ol>

Lista zagnieżdżona

Lista zagnieżdżona to lista, która zawiera inne listy wewnątrz siebie. Aby stworzyć taką listę, używamy odpowiednio znacznika <ul> lub <ol> i <li> do oznaczenia każdej listy i każdego jej elementu. Przykładowy kod wygląda następująco:

<ul>
 <li>Jedzenie</li>
 <ul>
  <li>Owoce</li>
  <ol>
   <li>Jabłka</li>
   <li>Banan</li>
   <li>Pomarańcze</li>
  </ol>
  <li>Warzywa</li>
  <ol>
   <li>Marchewka</li>
   <li>Cebula</li>
   <li>Brokuły</li>
  </ol>
 </ul>
 <li>Napoje</li>
 <ul>
  <li>Soki</li>
  <li>Woda</li>
  <li>Herbata</li>
 </ul>
</ul>

 

Podsumowanie

W podsumowaniu warto zwrócić uwagę na to, że listy są bardzo ważnym elementem strony internetowej, który pozwala na uporządkowanie informacji w sposób łatwy do przeglądania i czytania. W HTML mamy do dyspozycji trzy rodzaje list: nieuporządkowaną, uporządkowaną oraz zagnieżdżoną, z których każdy ma swoje zastosowanie w zależności od potrzeb projektu. Aby stworzyć listę w HTML, należy użyć odpowiednich znaczników, takich jak <ul>, <ol> i <li>. Przykłady kodu prezentowane powyżej pokazują, jak można zastosować te znaczniki w praktyce.

To top